Искате ли среща с „дивите съседи“? Това е мотото на обновената експозиция „Природа“ в Регионален исторически музей – Благоевград!
За екипа на АЛОС обновяването на експозицията беше вълнуващо предизвикателство, което планирахме и работихме почти една година. Голямата витрина „Бозайници“ представяше земноводни, бозайници и птици, срещащи се в Благоевградска област, подредени на постаменти, на базата на таксономичен принцип. Експозиция, непроменяна над 30 години.
През 2023 г., по време на среща на академия „Муза“ събрала заедно експерти от творческите индустрии и български музеи се зароди идеята за съживяване на експозицията. Създадохме нова концепция за организирането на пространството – на база отношенията между животните, обитаващи един и същи хабитат. Новата логика на представяне комбинира в отделени зони животни и растения-съседи, споделящи еднакви местообитания.
За промяната на експозицията създадохме нова визия, диорами и нова подредба на Голяма витрина „Бозайници“ и Малка витрина „Земноводни и влечуги“; 3D визуално-информационно пано „Дивата коза – властелинът на алпийската зона“ и допълнителна информация представена в кьоск с интерактивен екран и таблети.
Благодарим на всички, които се включиха в съживяването на експозицията. Основно на Тоня Маринова (РИМ Благоевгад), Венцислав Петков (Еко музей Русе) и Росица Маринова (АЛОС) за създаване на концепция и дизайн на експозицията. На Любка Маринкова и екипа й, които с титанично търпение, вещина и креативност създадоха диорами за витрините, за да може да поставим животните в естествената им среда – скали, трева, дървета, растения и даже поток и малко езерце. Благодарим на илюстраторката Диляна Динева, на фирма Vizitec за работата по кьоска и таблетите, на колегите от музея, които подготвиха средата и неуморно откликваха на всички нужди, на дирекциите на парковете Рила, Пирин и Беласица и на всички фотографи, които дариха снимките си, за да добие експозицията нов облик и образователна стойност.
На 26 юли заедно с нашите приятели и партньори от музея открихме обновената част от експозицията. Тя бе създадена по проект „Природа в наследство“, финансиран от Министерство на културата. Посетителите споделиха радостта от обновената зала, забавляваха се с разглеждане на витрините, където растенията и животните са представени сред природата, на екраните разглеждаха клипчета и звуци, издавани от тях, както и интересна и любопитна информация. Най-малките се забавляваха с игри и задачи от новата образователна програма на Отдел „Природа“ в музея.