Сердика е моят Рим

Публикувано на

Радваме се, че за втори път бяхме част от античен фестивал „Сердика е моят Рим“ в археологически парк „Западна порта на Сердика“. Представихме възстановките ни на античните игри Алкерк, Римски шах „Рота“, Дама-Вавилон, Римски шах „Терни лапили“ и Римски игри на зарове, играни в България през отминалите епохи. Акцент беше най-новата ни семейна антична игра „Пераликотукма“, играна в Цейлон преди 2000 години. Тя е една от много малкото игри на античния свят, които са за 4 играча. В надиграването на 20 и 21 септември се включиха повече от 500 участници. Самите игри се превърнаха в послание за хилядолетното обединение между хората и мирно и весело прекарване на свободното време. Тренировъчната стойност на игрите е усъвършенстване на уменията за концентрация, съобразителност, наблюдателност, бързина, последователност и стратегическо мислене.

Фестивалът изтъкна 3 дами, чиито съдби и дела са оставили траен отпечатък в историята:

  • Гала Плацидия – дъщеря на император Теодосий I, регентка на Западната Римска империя и символ на власт в епоха на политически катаклизми.
  • Мелания Младата – една от най-влиятелните благороднички-християнки, отдала живота и богатствата си на милосърдие и духовна просвета.
  • Хипатия от Александрия – блестящ философ, астроном и математик, чието име и до днес е символ на знанието и борбата за свободомислие.

За нас беше удоволствие да сме сред толкова богата програма, представена от нашите приятели и организатори на фестивала – Сдружение за антични реконструкции „Mos Maiоrum Ulpiae Serdicae“, заедно с реенактори и възстановчици от цялата страна и чужбина. Насладихме се на гладиаторски игри, древни занаяти – монитосечене, кожарство, ковачество и др., антична калиграфия, поезия, музика и театър, който наред с настолните игри разкриват част от ежедневието на римляните, готите и ранните християни.

Турнирите с настолните игри са част от програмата ни „Образование чрез изкуство“. Водещи на надиграванията с игрите са д-р Любен Кулелиев, Росица Маринова и Никола Кулелиев.

КАУЗА: С покупката на историческите игри, вие подкрепяте свободния достъп до турнирите и ателиетата в образователната ни програма в цялата страна.

Фестивалът се реализира с подкрепата на Столична програма Култура. Представянето на игрите е с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Снимки: Людмил Тони Цеков и АЛОС.