„URBAN ART THERAPYя“ е изложба, която търси варианти да „лекува“ града чрез изкуство. Тя обединява гледните точки на млади артисти относно възможностите за художествени намеси в „негативни“ градски зони.
Всеки град има своите проблемни пространства – негативно натоварени зони, които създават естетическо и емоционално напрежение. Целта на изложбата е да потърси различни варианти за използване на средствата на изкуството и културата, като „терапия“ за „болните градски зони“. Терапия, която фиксира общественото внимание към конкретни проблемни места, а в същото време дава варианти за решения извън ежедневната конвенционалност.
Проектът търси визиите и гледните точки на най-младите представители на артистичната общност – студентите и учениците, които се подготвят в областта на визуалните и пластични изкуства. Те са онези, които вече имат мнения, идеи и ориентация, а в същото време не са ограничени от професионалната рутина.
В изложбата участват студенти от специалност „Изобразително изкуство“ на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Заедно с техните проекти се представя и документация от уъркшопи за овладяване на градски пространства. Участват ученици от няколко художествени гимназии, включени в художествено-образователната инициатива „Паралелни стъпки, паралелни пространства“.
дата и място:
19 ноември – 2 декември, галерия „Алма Матер“ (ректората на СУ „Св. Климент Охридски“)
Участват:
Венелин Николов, Евелина Банкова, Екатерина Велева, Илонка Асенова, Ина Николова, Йоанна Димова, Рени Кръстева.
Куратор на изложбата е Добрин Атанасов – преподавател по съвременно изкуство в СУ „Св. Климент Охридски“.
Изявата е част от Sofia Architecture Week
ВРЪЗКИ:
Културен център на СУ „Св. Климент Охриски“
СНИМКИ: