Изминаха пет години от стартирането на най-голямата инициатива на Център АЛОС – създаването на Образователната платформа за съвременно изкуство „Паралелни стъпки, паралелни пространства“ По този повод между 22 март и 12 април в галерия „Етюд“ се реализира изложбата „Пет години не стигат“. В изложбата е показана фото и видео документация от някои от най-атрактивните, успешни и мащабни художествени инсталации, които Център „Алос“ реализира в уъркшопи заедно с ученици от художествените училища в страната.
За тези пет години, в рамките на проекта, екипът на Център АЛОС успя да осъществи над 100 събития – уъркшопи, изложби, художествени акции и презентации, които помогнаха на стотици млади артисти да представят себе си и да разширят визията си за изкуството.
„Паралелни стъпки, паралелни пространства“ (www.ps.alos.bg) е културно-образователна инициатива, насочена към млади автори, ученици и студенти в сферата на визуалните изкуства, към преподаватели в средните и висшите художествени училища, към неправителствени организации и към свободни артисти. Проектът инициира изграждане на образователна платформа в полето на неформалното образование за запознаване с основните процеси, тенденции и форми в модерното и съвременното изкуство. Главната му цел е да подпомогне специализираното художествено образование в България, като компенсира празнотите в информационен, теоретичен и практически план, които образователните институции не са в състояние да запълнят. Обучаващите се получават основна информация за съвременните механизми за реализация на изкуството, както и базова ориентация във функционирането на художествения контекст. Изградената за целите на платформата методическа система има поле на приложение в неформалното образование и предлага теоретична и практическа подготовка в области като: лендарт, художествени инсталации, светлинно и кинетично изкуство, стрийтарт, интерактивно изкуство, дигитална фотография, видео арт, пърформанс, както и запознаване с принципите на функциониране на художествения контекст. Ключовият момент, който предава значимост на проекта, далеч извън областта на художественото образование е търсената публична реализация на резултатите от всяко едно обучение.
През изминалите пет години многобройните реализации бяха подкрепени от немалко хора и организации. Център АЛОС изказва благодарност за подкрепата на Фондация Америка за България, Министерството на културата, Национален дарителски фонд „13 века България“ , местните власти, ръководствата на училищата по изкуствата и всички онези, учителите и учениците, които участваха и на всички, които помагаха и продължават да помагат „Паралелни стъпки, паралелни пространства“ да продължава да се случва!